چگونه با یک شکست‌ برخورد کنیم

برای اینکه در هر کاری بتوانید به پیروزی برسید باید این توانایی را داشته باشید که با شکست‌های مختلف مواجه شوید درواقع باید شکست را به‌عنوان جزئی از کار و مراحل موفقیت در نظر گرفت.

«شکست یک پیروزی در حال پیشرفت است.»

شکست را هرکسی تجربه کرده است و نباید چنین بیندیشیم که فلان کس در فلان موقعیت بالا هرگز شکست نخورده است، بلکه در پشت همهٔ موفقیت‌های عظیم شکست‌های بسیاری وجود داشته است که مرحله آخر، پیروزی را شامل شده است. دراین بین نباید از شکست هراس داشته باشیم.

همه ما بر این واقعیت آگاه هستیم که ترس بزرگ اکثر افراد، ترس از شکست خوردن است، ولی باید این وجه از قضیه را نیز در نظر داشته باشیم که شکست مقدمه پیروزی است و می‌تواند یک اتفاق خوب باشد.

گاهی در دل بزرگ‌ترین و ناخوشایندترین شکست‌ها پیروزی‌های شیرین نهفته است که در زمان صحیح شکوفا خواهند شد.

بزرگ‌ترین دانشمندان نیز در طول مسیر خود بارها و بارها شکست خورده‌اند و با آن روبه‌رو شده‌اند. توانایی برخورد با شکست‌ها و ترس‌ها راهگشای بزرگ‌ترین تغییرات در زندگی و تجارت ما هست.

«همه آدم‌های موفق شکست را تجربه کرده‌اند، اما هرگز خود را شکست‌خورده و وامانده نپنداشته‌اند.»جان سی ماکسول

زندگی بدون شکست‌ها و بالا و پایین‌ها معنایی ندارد. اگر همیشه همه‌چیز خوب و بر وفق مراد بود دیگر پیروزی‌ها معنایی نداشتند همین شکست‌ها به زندگی و شخصیت فرد معنا می‌دهند. درواقع در هر چیزی قسمت تاریکی وجود دارد که باید از آن گذشت و درس گرفت.

روشن‌ترین رنگ‌ها، مثل سفید، از طیف رنگ‌های تاریک‌تر مانند مشکی تشکیل‌شده‌اند.

پس شکست‌ها را نباید مانع دید، آن‌ها را باید به‌عنوان یک پل در نظر گرفت که در حین رد شدن از آن می‌توان تجربه‌های فراوان و ارزشمندی کسب کرد. در ادامه به بررسی چند نکته خواهیم پرداخت و روشن خواهیم کرد که چرا لازم است شخصی و حتی تجارتی در طول مسیر رسیدن به موفقیت و هدف تجربه شکست را داشته باشد و اینکه چگونه است که شکست سرچشمه رشد و موفقیت است.

-شکست شمارا قوی‌تر می‌کند

چندین بار شکست خوردن باعث ایجاد یک‌لایه محافظ به نام تجربه در شما می‌شود. هر شکست این را به دنبال دارد که بر تجربه‌های شما بیفزاید و دریچه دیگری از موضوع موردنظر را برای شما بگشاید و باید آن را مانند گنج نگه‌دارید. شکست باعث می‌شود که ترس شما کمتر شود و بدون نگرانی در هر موضوعی وارد شوید.

-شکست بهترین معلم زندگی است

با یک نگاه دقیق به تاریخ این نکته آشکار می‌شود که بزرگ‌ترین متفکران تاریخ همانند: فروید و داروین از شکست به‌عنوان ابزار قدرتمندی برای رسیدن به موفقیت استفاده کرده‌اند.

شکست‌ها می‌توانند مفیدترین معلمان زندگی باشند، اگر بدانیم که از تجربه حاصل از آن‌ها چگونه استفاده کنیم. مکتب فکری غالب در شرکت‌های در حال‌توسعه این است که موفقیت بزرگ، ریسک بزرگ را می‌طلبد و شکست نیز مطمئناً یکی از محصولات ناشی از آن است و به هیچ ترس در برابر شکست است.

-طرز فکر شجاعانه داشته باشید

«یکی از بزرگ‌ترین رازهای موفقیت عمل کردن در منطقه توانایی‌هایتان اما بیرون از منطقه امنتان است عنوان از شکست خوردن هراسی ندارند. در این شرکت‌های بزرگ برای اشتباهاتشان که منجر به شکست آن‌ها شده سوگواری نمی‌کنند بلکه از آن برای موفقیت‌های آتی بهره می‌گیرند. سریع‌ترین راه رسیدن به سمت موفقیت نداشتن

در این راه قضیه ۵۰ /۵۰ است، یعنی هم ممکن است با شکست بزرگ روبرو شوید و هم ممکن است با پیروزی بزرگ روبرو شوید و همین دلیل کافی است که روی ریسک و شجاعت بزرگ پیش‌زمینه آن باشد. در این شرایط چه پیروز شوید و چه شکست بخورید در هر دو حالت ایده‌هایتان بهتر فهمیده می‌شوند و برای ادامه راه قوی‌تر از قبل خواهید شد.

-شکست می‌تواند از شما یک رهبر بسازد

شکست قوی‌ترین منبع برای آگاهی است. به شما در مورد بقا و بازسازی خود آموزش می‌دهد. اگر می‌خواهید در مورد فردی بیشتر بدانید، از او در مورد شکست‌هایش سؤال کنید و اینکه چگونه با شکست‌ها مقابله کرده است. اگر نتوانست حداقل سه شکست برایتان نام ببرد مطمئن باشید یا در طول زندگی، خیلی خود را تحت‌فشار قرار نداده است و یا برای فواید شکست ارزش قائل نیست.

اگر هرگز در کاری با شکست روبه‌رو نشوید هیچ‌وقت نخواهید توانست راه‌های جدید برای استفاده از فرصت‌هایی که قبلاً قادر به دیدن آن‌ها نبوده‌اید را انتخاب کنید. شکست شخصیت شمارا به‌عنوان یک رهبر تعریف می‌کند. از خود سؤال کنید در طول این شکست چه چیزهایی آموخته‌اید، یا تقصیرها را به گردن می‌گیرید و یا آن‌ها را به گردن کس دیگری می‌اندازید. رهبری خوب همانند مدیریت خوب، بسته به این است که مسئولیت اعمال خود را بپذیرید.

مطالعه این مطلب می‌تواند به شما کمک کند که چگونه به یک فرد تاثیر گذار تبدیل شوید

-به دنبال شانس دوم بگردید

شکست خوردن پایان راه شما نیست و نخواهد بود. هرگز نباید از این نکته غافل شوید که همیشه فرصت‌های دوم در انتظار شما هستند. این جمله معروف را به یاد داشته باشید

«خداوند گر ز حکمت ببندد دری ز رحمت گشاید در دیگری»

بعد از هر شکستی فرصت‌های جدید خود را نمایان می‌کنند و این شما هستید که تصمیم می‌گیرید چگونه به آن‌ها نگاه کنید و این فرصت‌های جدید را چگونه ارزیابی می‌کنید پس نباید به هیچ عنوان از شکست خوردن بترسید.

-پتانسیل درونی‌تان را کشف کنید

برای اینکه بتوانید بهترین‌های خودتان را کشف کنید و به بهترین درجات موفقیت دست‌یابید و در این راه تمام ناممکن‌ها را ممکن کنید باید شکست را به‌عنوان بخشی از کار قبول کنید.

باید بزرگ فکر کنید و سخت تلاش کنید. این‌گونه به مسائل نگاه کنید که هنگامی‌که موفقیتی پاداش‌های بزرگ دارد، استقبال از شکست احتمالی رمز مقابله با چالش‌های مختلف است. باید برای رسیدن به بالاترین درجات موفقیت ریسک هم کرد البته اول باید تعیین کنید که آیا هدف موردنظرتان ارزش ریسک کردن دارد یا خیر اگر ارزشش را دارد پس دیگر نگران شکست نباشید.

البته ریسک‌هایی که می‌پذیرید باید حساب‌شده باشند نباید با چشم‌بسته به مقابله با آن‌ها بروید و در آخر هم انتظار بهترین نتیجه را داشته باشید. برای اینکه به هدف برسید باید استعدادها و توانایی‌هایتان را پرورش دهید و خود را برای رسیدن به موفقیت تمرین دهید و آماده باشید.

بر این واقعیت آگاه باشید که شکست هم بخشی از زندگی است اگر شکست نخورید نمی‌آموزید و اگر نیاموزید هرگز تغییر نخواهید کرد وزندگی بر یک منوال به‌راستی‌که خسته‌کننده است.

این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که شب هرچقدر هم بلند باشد در آخر سپیده خواهد زد و روشنایی روز به بیرون درز پیدا خواهد کرد.

«انیشتین نوشته است:پدرم به من می‌گفت نمی‌توانی در یک‌زمان بر دو اسب‌سوار شوی، تو می‌توانی هر چیزی را انجام بدهی اما نه همه‌چیز را باهم.»

یاد بگیرید که در حال باشید و تمام حواستان را به کاری بدهید که در حال حاضر انجام می‌دهید. انرژی متمرکز، توان افراد است و این تفاوت شکست و پیروزی است و هرگز از شکست خوردن نترسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *