چه کسی خلاقیتت را کشت و چگونه آن را پس بگیریم

انگیزشی

این مقاله خلاصه‌ای از کتاب چه کسی خلاقیت را کشت و چگونه آن را پس بگیریم که نویسندگان آن اندرو و گایاگرانت هستند می‌باشد.

که ما در آن تعدادی از عاملین از بین برنده خلاقیت را به همراه روش‌های غیرفعال کردن آن‌ها را برای شما توضیح می‌دهیم.

آیا تابه‌حال درباره مرگ تفکر خلاق چیزی شنیده‌اید با توجه به اینکه روز به روز سطح رفاه مردم بالا می‌رود که باعث افزایش سطح

آی‌کیو در جوامع می‌شود اما سطح خلاقیت همواره رو به افت است.

اما حالا زمان آن رسیده عواملی را که باعث از بین بردن خلاقیت می‌شوند را شناسایی و با آن‌ها مقابله کنیم بعد از تحقیقاتی که در طول بیست سال انجام دادیم، به فهرستی که متشکل از هفت عامل اصلی است رسیدیم. که در اینجا این عوامل را بررسی می‌کنیم تا شما هم بتوانید قاتلین خلاقیت خود را پیدا کنید

عامل اول

نام: خدمه کنترل یا ستمگر قلدر

سلاح: قدرت تفکر آزادانه و مستقل را خفه می‌کند

توضیح: وقتی چنین سیستم‌هایی برای از بین بردن و محدود کردن آزادی اندیشه به وجود آمده‌اند و تا زمانی که افراد به این نوع سیستم‌ها باور دارند خلاقیت نمی‌تواند وجود داشته باشد درست مانند مافیا دنیای واقعی.

عامل کنترل‌گر می‌تواند با تهدید و ارعاب و ترس را به فرد القا کند این امر خودبه‌خود می‌تواند به یک نابودگر تبدیل شود

راه مقابله:بخش‌های زندگی‌تان که در آن تحت‌فشار هستید را شناسایی کنید و سعی کنید بفهمید که چرا و چگونه این اتفاق افتاده و چگونه می‌توان با آن برخورد کرد ذهنیت جستجوگر را در خودتان تقویت کنید. خودتان را با سؤالات باز و بدون پاسخ مورد آزمایش قرار دهید تا باورها و پیشفرض‌هایی که در ذهنتان رسوخ کرده و تا الآن بدون نتیجه مانده است را پیدا کنید.

عامل دوم

نام: ترس

سلاح: ایجادنگرانی‌های مربوط به ایده‌های جدید احتمال شکست و عدم پیشرفت در آن‌ها

توضیح:

عاملی که در بیشتر مواقع مورد توجه نیست و می‌تواند شجاع‌ترین افراد را نیز تهدید کند و تفکر خلاق را در آن‌ها از بین ببرد زمانی که نگرانی پیش‌قدم می‌شود ترس می‌تواند زندگی افراد را ساقط کند

راه مقابله: تنها راه مقابله با این عامل خطرناک فقط شجاعت است. شما باید توان روبرو شدن با ترس‌های مربوط به شکست‌های احتمالی را داشته باشید و باید این عامل را به عنوان بخشی مهم از فرایند خلاقیت در نظر بگیرید. یاد بگیرید تا ایده‌هایی که در ظاهر عجیب به نظر می‌رسند و مردم آن‌ها را باور ندارند را قبول کنید و فرصت‌های جدیدی را بسازید.

عامل سوم

نام: بسته فشار

سلاح: ایجاد توقعات بالا یا مورد انتظار

توضیح: با توجه به پیشرفت زندگی، و وابستگی بیش‌ازحد به سیستم‌های فناوری و اطلاعات و افزایش سرعت ارتباطات  به این عامل کمک می‌کند تانفوذ بیشتری داشته باشد.

واکنش سیستم بدن انسان به تحت‌فشار قرار گرفتن به‌صورت غریزی است یعنی وقتی ذهن و جسم ما تحت فشار قرار می‌گیرد مقدار زیادی آدرنالین در بدن ترشح می‌شود که می‌تواند در صورت انتخاب راهکار به بروزعلائم ناخوشایند و شدید جسمی و روانی منجر شود و درنهایت مغز را خاموش می‌کند.

راه مقابله: واکنش‌های عمومی خود را نسبت به موقعیت‌های بیرونی شناسایی کنید. در برابر فشارها ایستادگی کنید و باور کنید که توانایی لازم را برای کنترل خود در برابر شرایط بیرونی را دارید و راه‌ها  و عملکردهای خاص خودتان را برای ایجاد تعادل کشف کنید در برنامه‌ریزی زندگی خودتان پیش‌قدم باشید تا بتوانید فشارها را کنترل کنید به‌عنوان‌مثال سعی کنید که یک برنامه زمان‌بندی‌شده تازه برای خودتان طرح‌ریزی کنید که در این برنامه زمان و فضای کافی را برای انجام کارهایی را که دوست دارید و لازم است انجام دهید رادر نظر بگیرید. زمانی را برای آزاد کردن تخیلتان اختصاص دهید به‌عنوان‌مثال تمرینات چالشی برای مغز آن را به حوزه‌های جدیدی می‌برد.

عامل چهارم

نام: جدا کننده

سلاح: ترکیبی از جداسازی و شبیه‌سازی و جلوگیری از دسترسی افراد به اطلاعات و ایده‌های مختلف

توضیح: در زمانی که اطلاعات محدود ولی حجم اطلاعات بیش‌ازحد و غیرقابل بررسی توسط مغز می‌باشد، مغز نمی‌تواند به‌راحتی سازگار شود و درنهایت فقط گزینه‌های مطمئن را قبول می‌کند و کاری به ایده‌های نو و خلاقانه ندارد.

راه‌حل: خودتان را با شیوه‌ای درست در معرض ایده‌ها، منبع اطلاعاتی و انسان‌های جدید قرار دهید و اگر ایده‌ای را یافتید که با ایده شما مغایرت داشت آن را بپذیرید.

عامل پنجم

نام: بی‌علاقگی

سلاح: کمبود انگیزه

توضیح: این رفتار بیشتر در افرادی که نسبت به همه‌چیز دیدی منفی دارند و همیشه بهانه‌جو هستند دیده می‌شود

راه‌حل: میزان اشتیاق خود را نسبت به‌کاری که انجام می‌دهید بررسی کنید و منشأ کمبود اشتیاق خود را پیدا کنید عادت‌ها و رفتارهای بهانه جویانه خودتان را کنار بگذارید و با دیدی مثبت آن‌ها را به چالش بکشید.

عامل ششم

نام: کوته فکری

سلاح: رویکرد خودسرانه و لجبازانه

توضیح: این نوع افراد از علت عادت‌های فکری و رفتاری خودشان خبر ندارند. کوته فکری باعث به وجود آمدن تفکر همگرا می‌شود این در حالی است که مراحل تفکر خلاقانه قبل از انتخاب و تمرکز بر روی یک نقطه به تفکرات و اندیشه‌های متنوع احتیاج دارد.

راه حل: سعی کنید هرگونه درکی که وابسته به تخصص است را کنار بگذارید. تنوع تفکر را به‌وسیله تشویق آن‌ها تقویت کنید.

سعی کنید پا در کفش دیگران بگذارید و با آن‌ها راه بروید تا بتوانید انواع روش‌های فکر کردن را بیابید

عامل هفتم

نام: بدبینی

سلاح: مانندیک سلاح شیمیایی و به‌وسیلهیک ذهنیت منفی نابود می‌آفریند

توضیح: بدبینی امروزه تقریباً به یک بیماری تبدیل‌شده است که مبتلایان به این بیماری در اول به روش‌های بدبینانه و منفی ارتباط برقرار می‌کنند و درنهایت تلاش‌های خودشان و دیگران را برای تفکر خلاقانه نابود می‌کنند

راه‌حل: سعی کنید مثبت صحبت کردن با خودتان و تفکر مثبت و ادبیات خوش‌بینی را در خود تقویت کنید.

یک ورزش  یا سرگرمی تازه را آغاز کنید و تا رسیدن به مرحله استادی تلاش کنید. سعی کنید یک دفترچه خاطرات داشته باشید و وقایع روزانه‌تان را در آن ثبت کنید، سپس دفترتان را بررسی کنید و ببینید که چقدر از وقایع ثبت‌شده مثبت است و چه تعداد منفی می‌باشد درنهایت سعی کنید که مشکلات منفی را به‌صورت مثبت بیان کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *